قوانین و مقررات

بوئینگ به‌تازگی اعلام کرده است قصد دارد رایانه‌ی هواپیمای 737 مکس را برای رفع مشکل به‌روزرسانی کند. 737 مکس به‌دنبال دو سقوط با صدها کشته، فعلا اجازه‌ی پرواز ندارد. 

بوئینگ در ساعات کاری پایانی سه‌شنبه‌ی گذشته با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد قصد دارد دو به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید برای سیستم کنترل پرواز هواپیمای 737 مکس (Boeing 737 MAX) دردسترس قرار دهد تا دو مشکل مهم را رفع کند. بوئینگ می‌گوید برای این منظور در حال همکاری با نهادهای ذی‌ربط است تا دوباره مجوز پرواز هواپیمای 737 مکس را دریافت کند. بوئینگ 737 مکس دوبار در بازه‌ی زمانی پنج‌ماهه سقوط کرد که درنتیجه‌ی آن‌ها صدها نفر جان خود را از دست دادند. به‌دنبال این اتفاق، پروازهای این هواپیما تعلیق شدند.

بوئینگ اخیرا در گفت‌و‌گوی رسمی با رسانه‌ی رویترز اعلام کرد ظاهرا نوعی نقص‌های خاص در ریزپردازنده‌ی سیستم کنترل پرواز 737 مکس وجود دارد که باعث می‌شود خلبان کنترل هواپیما را از دست بدهد. مشکل دیگر ممکن است باعث خاموشی ناگهانی سیستم خلبان خودکار در اواخر پرواز شود. بوئینگ می‌گوید به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری جدید، هر دو مشکل یادشده را رفع می‌کنند. اداره‌ی هوانوردی فدرال ‌ملقب‌ به FAA سه‌شنبه‌ی گذشته اعلام کرد در حال دریافت جزئیات بیشتر از بوئینگ است. FAA می‌گوید:

بوئینگ همچنان به کار خود روی سیستم کنترل پرواز خودکار هواپیمای 737 مکس ادامه می‌دهد. این شرکت هواپیماساز باید نشان دهد 737 مکس با تمامی استانداردهای لازم برای پرواز مطابقت دارد»

بوئینگ، بزرگ‌ترین هواپیماساز آمریکا، از مدت‌ها پیش با برخی مشکلات نرم‌افزاری در هواپیماهایش مواجه شده است که در بین آن‌ها، 737 مکس هم دیده می‌شود. هواپیمای یادشده از مارس 2019 تاکنون، اجازه‌ی هیچ‌گونه پروازی ندارد. درضمن، بوئینگ در ژانویه‌ی گذشته نیز تولید 737 مکس را به‌حالت تعلیق درآورد. 

بوئینگ پیش‌تر گفته بود هواپیمای 737 مکس اواسط سال 2020 به مسیر خدمت‌دهی بازمی‌گردد. این شرکت می‌گوید انتظار ندارد مشکلات ایجاد‌شده بتوانند بر دستیابی به این هدف اثرگذار باشند و بازگشت 737 مکس را به‌تأخیر بیندازند. بررسی کارشناسان نشان می‌دهد دو هواپیمای 737 مکسِ سقوط‌کرده، مشکل مهمی در سامانه‌ی افزایش مشخصه‌ی مانورپذیری هواپیما (MCAS) داشتند. بااین‌حال، دو مشکل نرم‌افزاری جدید ارتباطی به این سامانه ندارند. بوئینگ می‌گوید ازطریق انتشار به‌روزرسانی جدید، امنیت سامانه‌ی MCAS هواپیمایش را نیز تقویت می‌کند. بوئینگ در اطلاعیه‌‌اش اعلام کرده است هیچ‌یک از مشکلات نرم‌افزاری جدید هنگام پرواز هواپیما مشاهده نشده‌اند. همچنین، از زمان اتمام روند توسعه‌ی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری جدید سخنی به‌میان نیاورده است. 

رویترز پیش‌تر در فوریه، گزارشی اختصاصی منتشر کرده و در آن مدعی شده بود در سریع‌ترین زمان ممکن تا آوریل امسال، آزمایش پرواز بوئینگ 737 مکس به‌منظور بررسی رفع مشکلات انجام نخواهد شد. درضمن، مقام‌های رسمی گفته‌اند این پرواز مهم ممکن است تا اواخر مه یا حتی بعد‌از‌آن انجام نگیرد. در ماه گذشته‌ی میلادی، پس از اینکه FAA اعلام کرد سیم‌کشی‌های دسته‌ای‌شکل 737 مکس ممکن است خطرساز باشند، بوئینگ تصمیم گرفت آن‌ها را نیز اصلاح کند. 

دیدگاه شما کاربران همدیگه درباره‌ی این موضوع چیست؟

ارزان‌ترین فروشنده بلیط هواپیما به تمام مقاصد دنیا را از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو بیابید.
منبع reuters

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده